İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zengin ve Yoksul dizisine ikiyüzlülük eleştirisi !

atv ekranında Pazar akşamları yayınlanmakta olan Zengin ve Yoksul dizisi, büyük beğeni topladı…

Binnur Kaya, Gökhan Alkan, Osman Sonant, Evrim Solmaz, Domla Colbay, Gülcan Arslan, Tuna Orhan, Eren Hacısalihoğlu, Veda Yurtsever, Sacide Taşaner gibi önemli isimleri bünyesinde buluşturan Zengin ve Yoksul dizisine ciddi bir eleştiri var.

Milliyet Blog’da yazan Anibal Güleroğlu, Zengin ve Yoksul dizisindeki ikiyüzlülüğe vurgu yapan bir yazı kaleme aldı.

Dizideki ikiyüzlülüğün kuşkuya yer olmadan ortada bulunduğuna dikkat çeken Anibal Güleroğlu, konuyu karakterler üzerinden değerlendirdi.

Dizideki ikiyüzlülük durumunun toplumun kadına bakışını zedeleyecek boyutta olduğunu düşünen yazar, bu durumun iyilik kavramını da istismar edilmesiyle sonuçlandığını belirtiyor.

Anibal Güleroğlu şöyle diyor:

KÖTÜLÜĞÜ MASUMLAŞTIRAN KADINLAR

Yerli kurguların vazgeçilmez klişelerindendir, hikâyedeki fakir kanadın ana karakterlerinin masumiyetle resmedilmesi! Çoğunlukla zengin kızlar fettan olup kötülükleriyle, entrikalarıyla fakir kızların başına sürekli iş açarlar. Tabii sonuçta kazanan taraf, masumiyetin dozunu kaçırmakta sakınca görmeyen, fakir ama gururlu kızlar olur.

Ancak ‘Zengin ve Yoksul’a baktığımızda bu yönden farklı bir karakter şekillendirmesine sahip olduğunu görüyoruz. Her an fakirlik edebiyatı yapan Berrin ve kızları ne kadar tepenin aşağısındaki gecekondularında masumiyet halleri sergilemeye çalışsalar da nafile. Tepedeki konağın zengin kadınlarına yönelik kıskançlıkları, nankörlükleri ve hinlikleriyle masumluktan fersah fersah uzaklar.

Karakter yanıltıcılığıyla kötülüğü masumlaştırma olayını irdelemeye Berrin’den başlayacak olursak… Zengin akrabadan nemalanma peşindeki insanlara mükemmel bir örnek teşkil eden Berrin, ikiyüzlülüğün de abidesi adeta. Kuzeni Meral’in elinden geleni yapmak için çırpınışını yok sayarak sürekli arkasından çekiştiren ve bu davranışıyla kızlarına da ikiyüzlülük aşılayan Berrin, kocasının işini ve evine giren pahallı eşyaları Meral’e borçlu olduğunu unutup sürekli daha fazlasını kopartmanın peşine düşüyor. İstediğini elde edemeyince de kötülemenin bini bir para. Yani Meral’in yüzüne masum masum konuşup dostluk göstergesiyle iyilik ayaklarına yatan Berrin, kadının arkasından içindeki gerçek duyguları kusuveriyor. Yetmiyor… Konağın çalışanını işten attırmaya merak sarıyor…

Meral’in ihanete uğramasından keyif alıyor… Diş geçiremediği Nefise Hanım’a karşı Meral’i kışkırtmaya çalışıyor. Üstelik tüm bu ikiyüzlülük mizah ayağında ve ‘gri karakter’ yorumuyla yedirilmek isteniyor izleyiciye. Oysa senaryo eliyle ve oyuncu yorumuyla masumlaştırılmış aleni bir riyakârlık hâkim Berrin karakterinde. Bunu görmemek için kör olmak lazım.

Haberi Beğendiniz mi ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid