İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

YSK’nın İstanbul kararı! İtirazların 8’i kabul edildi ! Seçim iptal mi ?

31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden 25 gün geçerken, İstanbul seçiminin yenilenmesi başvurusunu ve itirazları görüşen YSK kararını 5 gün içinde verecek.

AK Parti’nin İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin Yüksek Seçim Kurulu’na 9 iddiadan oluşan bir liste verdi ve araştırılmasını talep etti. Kurul bu 9 maddeden 8’ini kabul etti. Sadece kamudan ihraç edilenlerin oy kullanmasına ilişkin yaptıkları itirazı reddetti.

Kabul edilen 8 maddenin ise araştırılmasına hükmetti. Bu araştırmaları yapması için de İstanbul İlçe Seçim Kurullarına 5 gün süre verdi.

5 günde ne araştıracaklar?

Kısıtlı seçmenler : AK Parti itiraz dilekçesinde 2 bin 732 kısıtlı seçmenin oy kullandığını belirtti. İlçe seçim kurulları öncelikle, tespit edilen kısıtlı seçmenin seçmen listesinde yer alıp almadığına bakacak. Listede yer alanları tespit edecek ve tutanak altına alacak. Yine oy kullandığı belirlenenlerin, kısıtlılıklarına ilişkin 31 Mart 2019 ve bu tarihten önce kesinleşmiş mahkeme kararı ilgili mahkemeden temin edilecek.

Zihinsel engelli seçmenler : Zihinsel engeli nedeniyle kısıtlı olduğu iddia edilen 21 bin 358 seçmen hakkında kısıtlılık kararı olup olmadığını sulh hukuk mahkemelerinden soracak olan ilçe seçim kurulları, kısıtlılık kararı olanlardan seçmen listelerinde yer alanları ve oy kullananların tespitini yapacak. Yine ölen bin 229 kişinin yerine oy kullanılıp kullanmadığını belirleyecek.

Hükümlü seçmenler : Hem cezaevlerinde hem başka seçmen listelerinde oy kullandığı belirtilen seçmenlerin durumu da incelenecek. AK Parti itirazında, 10 bin 290 hükümlünün yerlerine oy kullanıldığı ifade ediyor. Kurullar, bu kişilerin yerine oy kullanılıp kullanılmadığına bakacak.

Haberi Beğendiniz mi ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
İzmir Dizi Fragman Tv En Güzel Aşk Sözleri , pdf e-kitap indir