• DOLAR
  $4.728,3000
 • EURO
  $1,0271
 • ALTIN
  $59.118,6200
 • BIST
  $216,7000
Türkiye’de Nüfusun Yüzde 15’inde Görülüyor

Türkiye’de Nüfusun Yüzde 15’inde Görülüyor

Bulunulan ortamda o ses olmamasına rağmen varmış gibi duyulma, işitilme hissi olarak tanımlanan kulak çınlaması, kişinin yaşam kalitesini etkileyebiliyor.

Çocukluk çağından itibaren her yaştan bireyde görülebilen çınlamanın, toplumda oldukça yaygın görüldüğünü belirten uzmanlar, yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 10-15’ini etkilediğini belirtiyor.

Tıp dilinde “Tiinitus” olarak adlandırılan kulak çınlamasını, “bulunulan ortamda ‘o’ ses olmamasına rağmen, varmış gibi duyulma, işitilme hissi” olarak tanımlayan Odyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Mina Gök: “Duyulan ses, hastalar tarafından; tiz veya bas bir ton, uğultu, çınlama, tıslama, ıslık, cırcır böceği sesi gibi değişik şekillerde tanımlanabilmektedir. Tek taraflı veya iki kulakta birden, aralıklı veya sürekli ortaya çıkabilmektedir.” diye konuştu.

KULAK ÇINLAMASI HASTALIK DEĞİL BULGU

Çınlamanın, kendi başına işitme kaybı oluşturmamakla birlikte, hastalık değil bulgu olarak kabul edildiğini kaydeden Gök, “Çocukluk çağından itibaren her yaştan bireyde görülebilen çınlama, toplumda oldukça yaygın görülmekte ve yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 10-15’ini etkilemektedir.” diye konuştu.

Kulak çınlamasını önlemek için bu önerilere dikkat

Gök, kulak çınlamasını önlemek için tavsiyelerini şöyle sıraladı:

Kulaklarımızı yüksek ses/ gürültüden korumaya,

Enfeksiyon riskini azaltmak için kulaklık ve/veya işitme cihazımızın temizliğine,

Özellikle stres/anksiyete açısından duygu-durumumuzu stabil tutmaya özen göstermeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM