İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Suudi Arabistanlı Kadınların Yasaklarla Dolu Sıradışı Yaşamları !

Dünyanın En Zor Hayatını Yaşayan Suudi Arabistan’daki kadınların yaşamlarının son derece zor olduğunu söyleyebiliriz. Suudi Arabistan yasaklarının getirdiği kurallara uymak zorunda kalan Suudi kadınlar sosyal yaşam ve gündelik hayatta bir çok engelle karşılaşıyorlar. Suudi Arabistan da yaşayan Arap kadınlarının inanması zor sıra dışı yaşamlarını Suudi Arabistanlı Kadınların Yasaklarla Dolu Sıradışı Yaşamları sizlerle

Yanlarında bir erkek olmadan dışarı çıkamazlar
Suudi Arabistanlı kadınlar yanlarında eşleri ya da bir akrabaları olmadan dışarı çıkamazlar.
Bu kişinin onayı olmadan kadın ülkeyi terk edemez, bir işe giremezler.

Araç kullanmaları yasaktır
Bu yasak yakın bir zamanda tarihe karışacak olsa da Suudi Arabistan kadınlarının araç kullanmaları yasaktır.
Toplu Taşıma Kullanmak Yasak
Araç kullanmaları yasaksa toplu taşımaya mecbur olacaklarını düşünüyor olabilirsiniz ama bunun için de engeller var. Trenlerde sadece kadınlara ayrılmış en sondaki vagonlarda seyahat edebiliyorlar.
Çarşaf Giyme Zorunluluğu
Sokağa çıktıklarında Suudi kadınlar
çarşaf
giymelidirler.
Bu kurallar belli bölgeler arasında farklılıklar gösterebiliyor. Örneğin Cidde gibi daha liberal şehirlerde eller ve yüz açıkta kalabilirken, Suudi ailesinin yaşadığı bölgede ise kurallar daha sıkıdır ve burada kadınların sadece gözleri açıkta kalabilmektedir.
Üniversite Eğitimi yasak değil ama gereksiz
Bir çok kısıtlamaya rağmen Suudi Arabistan’da yaşayan kadınlar üniversite eğitimi alabiliyorlar. Belki tuhaf gelebilir ama Suudi Arabistan’da kolej mezunu kadınların oranı erkeklere oranla daha yüksektir.
Çalışma Oranı Çok Düşük
Yapılan reformlar ve yasakların esnetilmesine rağmen çalışan kadınların oranı %17. Bu da demek oluyor ki kadınların çoğu evde ve iş hayatına atılma oranları oldukça düşük.
Evlilik ve Sosyal Hayatta Kadının Yeri
Evlilik konusu Suudi Arabistan’da en ilginç konulardan biri.
Halka açık yerlerde, ulaşımda ve hatta restoran ve cafelerde
aileler ve bekarlar için farklı alanlar vardır. Pizza Hut, McDonalds, Starbucks gibi dünya devleri bile Arabistandaki mağazalarında bu kuralları uygulamaktadırlar.
Yargıda Kadının Yeri
Mahkemede bir kadının şahitliği bir erkeğinkinin yarısı değerindedir. Bir dava açabilmek için ise bir kadın, 6 erkek şahite ihtiyaç duymaktadır. Bir çocuğun babası yabancı ise, annenin nereli olduğuna bakmaksızın çocuk Suudi Arabistan vatandaşı olamamaktadır.
Spor
Suudi kadınları ancak 2012 yılında ülkelerini olimpiyatlarda temsil edebilme hakkına sahip olmuşlardır. Kadınların olimpiyatlarda yer almasına izin vermeyen ilk ülke olan Suudi Arabistan, Uluslararası olimpiyat komitesinin baskıları sonucu bu izni çıkarmıştır.

Haberi Beğendiniz mi ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
İzmir Dizi Fragman Tv En Güzel Aşk Sözleri , pdf e-kitap indir