Ruhi Çenet Komünist Başkan Maçoğlu’yla Bir Gün Geçirdi !

Ünlü YouTuber Ruhi Çenet Tunceli ve Ovacık’a gitti, halkla konuştu ve Komünist Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu’nu dinledi. İşte ayrıntılar…

Bilgi verici ve ufuk açıcı videolarıyla ünlenen YouTube fenomeni Ruhi Çenet, Tunceli’ye gitti; Ovacık’ı ziyaret ettikten sonra halkla görüştü, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nu makamında gördü ve sohbet etti. Sizler için Ovacık’ı Ovacık yapan ve icraatlarıyla halkın güvenini kazanarak Tunceli’de belediye başkanı seçilen Komünist Başkan’ın başardıklarının anlatıldığı bu videoyu derledik.

2014 yılında yapılan yerel seçimlerde Tunceli’nin Ovacık ilçesinde ne iktidar partisi AKP’nin, ne muhalafetin güçlü sesi CHP’nin ne de bölgede hakim olan BDP’nin adayı kazandı. TKP’nin ilk kez göğüslediği bu başarının mimarı tabii ki Fatih Mehmet Maçoğlu!

TKP’den belediye başkanlığını kazanan ilk kişi olan Fatih Mehmet Maçoğlu’nun yüzde 36,1 oy oranıyla Ovacık’ı ilk komünist ilçe statüsüne getirdiğini ifade eden Ruhi Çenet, burada gerçekleştirdiği her şeyin onu Tunceli Belediye Başkanlığı’na taşıdığını söylüyor.
“Çok iyi bir insan, düşünceli, yardımsever. Her ihtiyaca koşan bir insan.”

Gençlerle konuşan ve çocuklara da fırsat tanıyan Ruhi Çenet, Fatih Mehmet Maçoğlu’nun ilçede ne kadar çok sevildiğini anlıyor. Gençlerin kendilerine komünizmin simge isimlerini örnek aldığından bahşediyor ve gençlere kulak veriyor: “Çok iyi bir insan, düşünceli, yardımsever. Her ihtiyaca koşan bir insan.”
Toplu taşıma ücretsiz, Fatih Mehmet Maçoğlu’nun makam arabası yok: “Başkan kendisine tahsis edilmesi planlanan makam arabasının mazot bütçesini bu belediye otobüslerinin kullanımı için ayırmış.”

Gerçekten ücretsiz olduğunu görmek için belediye otobüsüne binen Ruhi Çenet halkla sohbet etti. Komünist Başkan’ın kendisine tahsis edilen makam aracının mazot parası sayesinde beş yıldır ücretsiz olan belediye otobüsündeki bir vatandaşın şu sözleri de memnuniyeti ortaya koyuyor: “Valla güzel, halkımız memnun, rahat ediyoruz. Komünist rejimde para geçmiyor.”
Komünizm sembolleri ve Che Guevara’nın resminin bulunduğu Cuba Cafe en popüler mekan…

Küba pizzasının menüde yer aldığı, Küba müziklerinin çaldığı mekanda röportajlar yapan Ruhi Çenet, komünizmin esintilerini daha net bir şekilde hissediyor. Belediyeye ait tarım arazilerinin Fatih Mehmet Maçoğlu tarafından yerel halka açıldığının anlatıldığı videoda, şu konulara da değinildi: Halk ekinlerini kurulan kooperatife satıyor, bu kooperatif ürünleri paketleyerek tüm Türkiye’ye satış yapıyor, Komünist Başkan ekin hasatında ve kooperatifteki işlerde aktif olarak yer aldığı gibi reklam kampanyasını da yürütüyor, elde edilen gelir halka adaletli bir şekilde dağıtılıyor,
Yüzde 60 oranında seyreden işsizlik neredeyse bitti!

Komünist Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu’nun yer aldığı reklam kampanyası sayesinde kooperatif dut pekmezi, bal, tulum peyniri, nohut, fasulye, mercimek, patates ve tuz gibi ürünleri Türkiye’nin dört bir yanına satıyor. Yüzde 60 civarında seyreden işsizliğin neredeyse bittiği ilçede halk belediyeden aldığı mazot ve tohum desteğiyle ve tahsis edilmiş belediye arazileri sayesinde ne ekerse onu biçebiliyor.

Gösteriş değil! Halka göre Komünist Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu sadece Ovacık ve halkı için çalıştı; başarısının ardındaki sır da bu…

Halkla röportajlar yapan Ruhi Çenet, ilçede Fatih Mehmet Maçoğlu’na nasıl bakıldığını da gözlemledi. Başkanın net bir şekilde gösteriş yapmadığını ifade eden vatandaşlar orman yangınından ekin hasadına kadar her yerde onu gördüklerini söylediler. Hiç olmayan turizmin bu dönemde başladığı da ifade edilirken, yoksul ailelerin üniversite okuyan çocuklarına verilen burslardan, herkesin davetli olduğu belediye oturumlarından bahsediliyor.
Ve ilk icraatları: Belediyenin girişindeki polis noktası kaldırıldı, güvenlik duvarı yıkıldı!

Kravat takmaktan nefret eden ve seçim çalışmaları sırasında kara saplanan rakiplerine bile yardım etmekten çekinmeyen Fatih Mehmet Maçoğlu’nun ilk icraatlarının da aktarıldığı videoda polis noktasının kaldırıldığına ve güvenlik duvarının yıkıldığına şahit oluyoruz. Ruhi Çenet’in sorularını yanıtlayan Komünist Başkan’ın söylediklerinin tüm Türkiye’ye örnek olması gerektiğini düşünürken, bir yandan da bu belediyeciliğin hep sürmesini umuyoruz. İşte Ruhi Çenet’in sorduğu sorular ve Fatih Mehmet Maçoğlu’nın cevapları…
“Belediye başkanı olarak halkın içinde, yaşamın içinde olman lazım.”

Ruhi Çenet’in halkçılık anlayışının nasıl olması gerektiği sorusuna içtenlikle yanıt veren Fatih Mehmet Maçoğlu, sağlık memuru olarak kamuda çalıştığı dönemde halkla iletişim kurmayı öğrendiğini ifade ediyor ve ekliyor: “Halkçılık için özel bir durum olmaması lazım. Yaşamın kendisi neyse, toplumla nasıl yaşıyorsan, o halkla birlikte nasıl bir yaşamın varsa onu devam ettirmek… Değişmemeniz lazım. Bir yaşam biçimi, normal olması gereken bu. Belediye başkanı olarak halkın içinde, yaşamın içinde olman lazım. İlgiden rahatsız olup olmadığını soran Ruhi Çenet’e de şunları anlatıyor: “Hayır tabii ki, yorucu ama şöyle güzel bir yanı oluyor. İlişki kuruyorsun ve öğreniyorsun. Her bir insanın söylediği her bir kelime sizin duymadığınız şey olduğu an öğretiyor.”
İlçelerle ve köylerle iletişime geçtiklerini ve üretim alanını genişleterek Ovacık’taki modeli büyüteceklerini ifade eden Komünist Başkan, fabrikalar ve paketleme atölyeleri sayesinde kalkınmanın süreceğini söylüyor.

Kendisini diğer belediye başkanlarından ayıran unsurları halkı yönetime koymak ve sorgulanabilir belediyecilik olarak özetlerken, aynı zamanda bunların kendisinin tekelinde olmadığının altını çiziyor. Yine bir makam aracı edinmeyeceğini ve şahsi arabasıyla devam edeceğini belirten Fatih Mehmet Maçoğlu, Tunceli’deki hedeflerini de şöyle sıralıyor: “Anlattıklarım şehir modelleşmesine neden olacak. Halk kendisini ait hissedecek, söz söyleyecek, ne var ne yok öğrenecek, sorgulayacak, bütün bunların hepsini herkese deklare edecek, sokağına ve şehrine dair söz söyleyecek, itirazı ve sıkıntısı olana önerisi olacak. Bunların hepsi halkın kendisinin söz söyleyebilme kültürü olarak gelişecek. Bu her yerde farkındalık yaratacak.”

Haberi Beğendiniz mi ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid