• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Omicron Varyantı Daha Hızlı Yayılıyor”

“Omicron Varyantı Daha Hızlı Yayılıyor”

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi (Tıp Fakültesi Hastanesi) Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve KSÜ COVİD-19 Direktörü Doç. Dr. Selçuk Nazik, Omicron varyantı ile semptomları hakkında bilgi verdi.

Omicron’un tıpkı nezle gibi seyrettiğini belirten Nazik, Omicron varyantının öldürücü etkisinin Delta’dan daha hafif olduğunu vurguladı.

Nazik, şunları dile getirdi: “Omicron varyantı aslında bir RNA virüsü olan ve hayatımıza iki yıl önce giren COVİD-19 virüsünün yeni bir varyantı. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülmeye başlandı ve vakalarında artık yavaş yavaş Omicron yönünde olacağını düşünüyorum.

Omicron ile ilgili belirtilerin aslında nezle gibi bulgular verdiğini görüyoruz. Nezle dediğimiz; hapşırma, halsizlik, eklem ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı, boğazda hafif gıcıklanma, kaşıntı hissi, nadiren kuru öksürük gibi belirtilerden oluşuyor. Bu belirtilere bakıldığında delta varyantından daha hafif olduğunu görüyoruz. Omicron’da semptomlar daha hafif seyrediyor. Ama dezavantajı Omicron varyantı delta varyantına göre daha hızlı yayılıyor. Daha hızlı yayıldığı için daha fazla kişiyi enfekte ediyor. Tabii daha fazla kişi enfekte olunca bu kez hastanelerin ve sağlık çalışanlarının üzerindeki yük artacaktır ve bu durum endişe vermektedir.

Birincisi kapalı ortamlarda kalabalık bir şekilde maskesiz durulması önemli bir bulaş nedeni. Havaların soğumasıyla beraber havalandırmanın daha az olması ve kalabalık grupların bir arada bulunması bulaşı artırıyor. Artışın en büyük sebeplerinden birinin bu olmasıyla beraber diğer önemli sebebi de bir virüse sahip olan kişinin kaç kişiye bulaştırdığıyla ilgili elimizde veri vardı. Bir kişi 2 ya da 3 kişiye bulaştırıyordu. Bugüne kadarki bildiğimiz oran buydu ama Omicron varyantını taşıyan bir kişi virüsü bu bulaşın 2-3 katına kadar daha fazla kişiye bulaştırabiliyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM