• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Makatınızda Varsa Kabus Saatlerce Sürecek

Makatınızda Varsa Kabus Saatlerce Sürecek

Boşaltım sırasında şiddetli ağrıya ve bazen kanamaya neden olan makatın çıkışında çatlak şeklinde oluşan yara çok şiddetli olabiliyor.

Makat çatlağında hastalar dışkılama sırasında yırtılma hissine benzer ağrı hissettiğini belirten belirten Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, asıl ağrının ise dışkılamadan sonra ortaya çıktığını ve saatlerce sürebileceğini söyledi.

Kartal, her hangi bir sebeple yapılan zorlu dışkılama ya da ishal gibi durumlarda makatın çok tahriş olması nedeniyle makatta yırtık oluşabileceğini dikkat çekti.

Kartal, makat çatlağı teşhisinin hastadan iyi bir anamnez alındıktan sonra yapılacak titiz fizik muayeneden sonra konulabildiğine vurgu yaptı.

Anal fissür tedavisinde ilk adımın hastanın eşlik eden bir kalın bağırsak sorunu olup olmadığının ortaya konulması olduğunu dile getiren Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, “Ancak akut fissürlü bir hasta kısmen de olsa rahatlatılmadan parmak muayenesi ve endoskopik inceleme yapılmamalı. Hastanın dışkılama alışkanlığı ayrıntılı olarak sorgulanmalı ve doğru dışkılama önerileri mutlaka yapılmalı” şeklinde konuştu.

Hastaların günde en az 3 litre su içmesi gerektiğini belirten Kartal, bol lifli ve posadan zengin besinlerin tüketilmesini tavsiye etti.

Makat yırtığı olan hastalara, dışkılamadan sonra bir defa olmak üzere günde 4-5 defa ılık su banyosu yapması ve suyu dayanabileceği sıcaklığa ayarlayıp 10-15 dakika su içinde oturmasını önerdi.

Her hastalıkta olduğu gibi en doğru teşhis ve tedavi için mutlaka doktora başvurulması gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM