Kıl Dönmesi Nasıl Önlenir ?

Kıl dönmesini önlemenin en iyi yolu tıraş olmamak veya ağda yapmamaktadır. Vücut kılları sadece estetik nedenlerden dolayı değil, ayrıca cildinizi koruması için de yaratılmıştır.

Kıl Dönmesi Nasıl Önlenir
Birçok insan kıllarını almayı bırakmak istemez. Bu yüzden kıl alma işleminde sonra bile ortaya çıkabilecek kıl dönmelerini önlemek için bazı çözümler bulunmaktadır.

Kıl dönmesini önlemek için en fazla tavsiye edilen yöntemler şunlardır:

Düzenli olarak maske yapın. Bu vücudunuzdaki gözeneklerin temiz kalmasını sağladığı gibi ayrıca ihtiyacı olan nemi da karşılayacaktır. Bu ayrıca kıl alma işleminizi de kolaylaştıracak ve daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.
Cildinizi iyi nemlendirin. Yeterince su içmiyorsanız cildiniz daha sert ve kuru olacaktır. Bu da kılların cildin üzerine çıkmasını zorlaştıracak ve düzgün uzamalarını engelleyecektir.
Kıllarınızı almadan önce cildinize ılık su uygulayın. Kıllarınızı almadan cildinizi ılık suyla nemlendirmelisiniz. Böylece gözenekleriniz açılacak ve kıl dönme riski azalacaktır.
Nemlendirme. Tıraş olmadan önce cildinize nemlendirici krem uygulamanız iyi bir fikirdir. Böylece cildiniz nemlenir ve kıllarınız da yumuşar.
Doğru tıraş bıçağını kullanın. Aynı jileti üç kereden fazla kullanmamalısınız. Jilet körleşir ve böylece cildinize zarar verebilir. Ayrıca üzerinde daha fazla jilet bulunan tıraş bıçaklarının daha iyi bir sonuç ortaya koyduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Her insan farklı birkaç tıraş bıçağı kullanarak kendisine en uygun olanı seçmelidir.
Sıklık derecenizi ayarlayın. Kıl dönmesini engellemek için her gün tıraş olmanız tavsiye edilmektedir. Bu mümkün değilse, mümkün olduğu kadar sık tıraş olmanız kıl dönmesi riskini azaltacaktır.
Düzgün bir şekilde tıraş olun. Kılların uzama yönüne doğru tıraş olmanız gerekmektedir. Böylece aksi yönde tıraş olmanıza kıyasla kılların doğal gelişimini bozmamış olursunuz.
Cildinizi sıklaştırmayın. Kıllarınızı alırken cildinizi sıklaştırmamanız gerekmektedir. Bu kılların geri çekilmesine ve dolayısı ile cilt tekrar rahatladığında kıl dönmesine sebebiyet verecektir.
Düzgün temizlenin. Tıraş olduktan sonra tıraş bıçağınızı durulamanız gerekmektedir.

Haberi Beğendiniz mi ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid