• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Karnınızı Zararlı Bakteriler Şişirebilir

Karnınızı Zararlı Bakteriler Şişirebilir

Yemekten sonra karnınız davul gibi şişiyorsa bunun sebebi bağırsaktaki zararlı bakteri (SIBO) olabilir.

İnsanda yıllarca devam eden gaz ve şişkinliğe sebep olan SIBO hekimler veya diyetisyenlerin uygulayacağı tedaviyle giderilebiliyor.

Memorial Wellness Beslenme Danışmanı Uz. Dyt. Yeşim Temel Özcan, SIBO ve tedavisinde uygulanan diyetler hakkında şunları dile getirdi: “SIBO (ince bağırsaktaki zararlı bakteri artışı); şişkinlikten, ishale ve hatta sızdıran bağırsağa pek çok sorunun ardındaki sebep olabilmektedir. Bağırsak florasındaki denge bozulduğu zaman; bağırsaktaki faydalı bakteriler azalırken zararlı bakteriler çoğalmaya başlar. Bu süreç genellikle yüksek oranlarda basit şeker ve basit karbonhidrat tüketimi ile ilerler ve SIBO denilen tabloyu oluşturur.

SIBO’da bağırsaktaki zararlı bakteriler; basit şeker ve karbonhidratı parçalarken hidrojen ve metan gazlarını açığa çıkarmaktadır. Bu da karın bölgesinde aşırı gaz ve aşırı şişlik olarak kendini belli etmektedir. SIBO tablosunun büyük bir kısmı bu şekilde gözlemlenirken; başka bir zararlı bakteri grubu ise safra tuzlarını parçalayarak yağ sindirimini sekteye uğratır. Sonuç; kronik ishal olarak kişiye yansımaktadır. Bir başka bakteri grubu ise bağırsak bariyerini tahrip ederek; sızdıran bağırsağa neden olabilmektedir.”

SIBO’nun Belirtileri Nelerdir?

Gaz
Mide bulantısı
İshal
Karın bölgesinde ağrı ve kramplar
Kabızlık (ancak daha çok ishal gözlenir)
İrritabl bağırsak sendromu veya bağırsak enfeksiyonları
Otoimmün hastalıklar
Başta B12 Vitamini olmak üzere; vitamin, mineral eksiklikleri
Yağ emilim bozuklukları bulunmaktadır.

Özcan, SIBO’nun varlığını gösteren testleri şu şekilde sıraladı:

Nefes testi
İdrar testleri
Dışkı flora analizi

SIBO teşhisinde kullanılan testlerin ardından uygun ilaç ve beslenme tedavisinin yapılması gerektiğini belirten Özcan şöyle konuştu: “Tedavide genellikle hekimler, sadece bağırsak zararlılarının duyarlığı olduğu rifaksimin grubu antibiyotik kullanabilirler. SIBO tedavisinin büyük bir aşamasını bu tedavi oluşturmakla birlikte doğal destekler de yardımcı olabilmektedir. Özellikle Altınmühür otu, kırk kilit otu gibi iltihap baskılayıcı bitkilerden faydalanılabilir. Bunun dışında şekerden ve basit karbonhidrattan uzak bir beslenme düzeni de SIBO tedavisinin vazgeçilmez bir parçasıdır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM