• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kanseri Atlatan Erkeklerin İkinci Kansere Yakalanma Riski Yüksek

Kanseri Atlatan Erkeklerin İkinci Kansere Yakalanma Riski Yüksek

Yapılan son araştırmalara göre daha önce kanser tanısı konulan hastaların, ilerleyen dönemlerde farklı bir kansere yakalanma riskinin diğer kişilere göre daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Amerikan Tıp Birliği Dergisi JAMA tarafından yayınlanan son raporda, kanser teşhisi konulmuş 1 milyon 500 bin kanser hastasının, uzun süreli takibi yapıldığında, bu kişilerin ileriki yıllarda başka bir kansere yakalanma riskinin sağlıklı kişilere göre daha yüksek olduğu belirtildi.

Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, bu rapora göre, ikinci kansere yakalanmadaki en büyük risk sebebinin sigara içilmeye devam edilmesi ve kilolu olunmasının dikkat çektiğini ifade etti.

Erkeklerin hasta olmayanlara göre ikinci farklı bir kanser geliştirme ihtimalinin yüzde 11 daha yüksek olduğuna vurgu yapan Turhal, bu kanserden ölüm riskinin genel duruma göre yüzde 45 daha yüksek olduğunu kaydetti. Turhal, kadınlarda bu riskin yüzde 10 ve yüzde 33 olarak gözlendiğini belritti.

Araştırma kapsamında, 1992-2017 yılları arasında 1.54 milyon kanser hastalığını atlatmış insan gözlendi.
Araştırmaya katılan hastaların yaşı ise 20 ile 84 aralığında, ortalama yaş ise 60,4. Takibi yapılan hastaların yüzde 48,8’ kadın, yüzde 81,5’i beyaz ırktaki insanlardı.

Gözlenen 1 milyon 537 bin 101 hastanın 156 bin 442’isine farklı kanser tanısı konulurken, bunların 88 bin 818’i farklı kansere yakalandıkları için hayatını kaybetti.

Turhal, kanseri atlatan hastaların sigara ve kilo kontrolüne dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM