• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kalbinizde Gizlenen Mucizeye Çok Dikkat Edin

Kalbinizde Gizlenen Mucizeye Çok Dikkat Edin

Kalbimiz hem fiziki hem de fizik ötesi aleme açılan mucizevi bir organdır ve son derece kompleks yapıdaki bu parça kendi içinde de devasa mucizeler gizlemektedir.

Kalbimizin içinde adeta bir mucize olan mitral kapak kompleks mekanizması olan bir organdır.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak, mitral kapak ile ilgili çok merak edilen sorulara cevap verdi.

MİTRAL KAPAĞIN GÖREVİ

Kalbin sağ tarafına gelen oksijen miktarı az olan kan buradan akciğerlere pompalanır ve oksijen alarak kalbin sağ tarafına gönderilir. Oksijen miktarının fazlalaştığı kan bütün vücuda kan pompalayan kalbin sol kısmına mitral kapaktan geçerek dolar ve ardından bütün vücuda iletilir.

Kalp kasılıp tüm vücuda kan pompalarken mitral kapak kapanır ve kan tekrar akciğerlere geri kaçmadan aort damarı vasıtasıyla vücuda gider.

MİTRAL KAPAK DARALIRSA NE OLUR?

Akciğerden kalbe dönen temiz kan daralan mitral kapaktan geçemezse akciğer damarlarında birikir ve akciğer damarında tansiyon yükselir. Bu kişilerde nefes darlığı, çabuk yorulma, çarpıntı, akciğer ödemi, sık akciğer enfeksiyonları görülür.
İleri derecede kapak darlığı olan kişilerde tek tedavi ameliyatla kireçlenmiş kapağı temizleyip, protez bir kapak yerleştirmektir.
Protez mitral kapaklar metal (titanyumdan) veya biyolojik (hayvan kapaklarının belli laboratuar işlemlerinden geçirildikten sonra insan vücuduna uyumlu bir hale getirilmesiyle yapılır) olabilir.

Metal kapak takılan kişiler ameliyat sonrası ömür boyu kan sulandırıcı ilaç kullanmalıdır. Aksi takdirde metal kapak üstünde pıhtı oluşabilir ve beyin damarlarına atarak felce sebep olabilir.
Biyolojik kapak takılan kişilerin kan sulandırıcı kullanmaya ihtiyaçları yoktur. Ancak biyolojik kapaklar 65 yaş altındaki kişilere takılırsa 10-15 yıl gibi bir sürede bozularak, tekrar bir ameliyat gereksinimi doğururlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM