• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Evde Elektrik Tüketimini Düşürmenin Yolları

Evde Elektrik Tüketimini Düşürmenin Yolları

Ocak 2022 itibariyle güncellenen elektrik fiyatları, “elektriği nasıl daha verimli kullanabiliriz” sorusunu da gündeme getirdi.

Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Teknik Hizmetler Direktörü Murat Özberk, beyaz eşyalardan evde sıcak su kullanımına, yemek pişirmeden evdeki tüm elektronik aletlere kadar uygulanacak belli kurallarla evde daha az enerji harcanarak elektriğin daha verimli kullanılabilmesi için ipuçları verdi.

Özberk, konutlarda ve işyerlerinde uygulanacak elektrik artışının ardından 150 KW elektrik kullanımını aşmamak için evde elektriği daha verimli kullanmanın yollarını açıkladı.

BEKLEMEDEKİ ELEKTRİĞİ AÇMA KAPAMALI ÇOKLU PRİZ İLE AZALTIN

Uzaktan kumandalı cihazlar kullanılmasa da elektriğe ihtiyaç duyar. Konfordan ödün vermeden elektrikli cihazların bekleme gücünü azaltmak mümkün. Bunun için her oda veya elektrikli cihaz grubu için açma/kapama anahtarlı çoklu bir priz kullanılabilir. Evden çıkarken veya ihtiyaç olmadığı zamanlarda çoklu prizin anahtarı kapatılabilir. Böylece bekleme gücüne para ödemeye gerek kalmaz.

ÇAMAŞIR VE BULAŞIK MAKİNELERİ ECO PROGRAMI KULLANIN

Modern çamaşır makineleri ve bulaşık makinelerinin eko programlarını kullanmak tüketimi düşürür. ECO programların yıkama süresi daha uzun olsa da daha az güç tüketirler.

PİŞİRME SIRASINDA DA GÜÇ TÜKETİMİNİ AZALTILABİLİR

Yemek için su ısıtılması gerektiğinde tencerede su kaynatmak yerine kapalı tip su ısıtıcılarının kullanması elektrikli ocak kullanımından daha verimli olur. Yemek pişirirken tencereyi iyi kapatan bir kapak kullanılması pişirme süresini azaltacağından enerji tüketimini de sınırlar.

BUZDOLABINDAN NE ALACAĞINIZA KARAR VERİN, KAPIYI AÇIP DÜŞÜNMEYİN

Soğutma cihazları gerçek bir güç avcısıdır. Yaklaşık 5 mm kalınlığında bir buz tabakası bile dondurucunun güç tüketimini yüzde 30 oranında artırır. Tabii ki, aynı şey dondurucular için de geçerlidir. No frost olmayan buzdolaplarında yılda iki kez yapılacak buz çözme tasarruf sağlar. Buzdolabının kapısının kısa zamanda kapatılması önemlidir.

SICAK SU KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Doğru su sıcaklığının ayarlanması da elektrik tasarrufuna yardımcı olur. Elektrikli ani su ısıtıcıları, gerçek enerji tasarrufu destekçileridir. Su üretecindeki sıcaklığın düşürülmesi ve 45-60 derecelere ayarlanması güç tüketimini azaltır.
Sıcak suyun nerede gerekli olduğu düşünerek tüketim yapmak fark yaratabilir. Örneğin, tuvalette elleri yıkamak için sıcak su gerçekten gerekli olmayabilir. Duş ve musluk başlığına bir akış kısıtlayıcı takmak suyun doğru kullanımı için destek sunabilir.

ÜTÜ YAPARKEN BUNLARA DİKKAT

Giysiler doğru bir şekilde yıkanıp kurutulursa yapılması gereken ütüleme miktarı önemli ölçüde azaltılabilir. Çamaşır makinesinin sıkma döngüsünü 1000 devirden aşağıda seçmek daha az kırışıklık anlamına gelir.
Ütü yaparken düz bir hat üzerinde ileri-geri yapmak ütüleme kalitesini artırır. Kumaşın cinsine göre uygun sıcaklıkları seçmek, düşük sıcaklıklarda ütü ile açılabilecek kumaşlarda gereksiz yere buhar kullanmamak ve buhar fonksiyonunu sürekli açık tutmamak tasarruf için önemli ipuçlarındandır.

EVİNİZE ALACAĞINIZ CİHAZLARIN ELEKTRİK VERİMLİLİĞİNİ KONTROL EDİN

Eve alınacak yeni elektrikli cihazın enerji verimlilik sınıfına dikkat edilmeli.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM