İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

En Zorlu iniş ve Kalkışlara Sahne Olan En Tehlikeli Hava alanları !

Uçak yolculuğu dünyanın en güvenli ulaşım yöntemlerinden bir tanesi. Ama şunu kabul etmek lazım hala aramızda uçaktan korkanlar var. Siz uçak yolculuğundan korkar mısınız? Cevabınız hayırsa bir de bu havaalanlarını gördükten sonra bu soruya cevap verin. Çünkü bu video uçak fobisi olmayanları bile heyecanlandıracak nitelikte. Türbülans ve kötü hava koşulları her ne kadar sinir bozucu olsa da uçak yolculuğu dünyanın en güvenli ulaşım yollarından bir tanesi.

Princess Juliana International Airport, St. Maarten

Bu havaalanı her ne kadar küçük uçaklar için dizayn edilmiş olsa da Boeing 747ler ve Airbus A340 lar tarafından da kullanılmakta. Karayiplerin en işlek havaalanlarından birisi olan St.Marteen plajın hemen yanı başında bulunuyor. Bu plajda güneşlenirken iniş yapan bir uçağın rüzgarı ile devrilmeniz oldukça büyük bir olasılık.

Tenzing-Hillary Airport, Lukla, Nepal

Nepal’e gitmeyi planlıyorsanız bunu bir kez daha düşünün. Tenzing-Hillary Havaalanı şiddetli rüzgarlar, sis ve bulutlar yüzünden oldukça ürkütücü ve tehlikeli. Pistin sonunda 600 metrelik bir uçurum olması ise burayı daha da korkunç hale getiriyor.

Saba Havaalanı Juancho E. Yrausquin Airport, Antiller

Hollanda Antillerindeki Saba adasında bulunan bu havaalanının pist uzunluğu yalnızca 487 metre, bu uzunluk çoğu havaalanında 1830 metreden daha uzun. Pistin başı ve sonundaki kayalıklar ise pistin bir diğer tehlikesi. İniş sırasında denizden gelen şiddetli rüzgar ise inişi çok daha zorlu bir hale getiriyor.

Gibraltar Airport, Gibraltar

Çoğu havaalanından daha kısa bir piste sahip olması ve iki tarafının denizle çevrili olması inişin çok iyi planlanması gerekliliğini doğuruyor. Yanlış bir manevra denize inmeye sebep olabilir. Bu da yetmezmiş gibi bölgenin hava şartları yumuşak bir iniş için hiç de müsait değil. Avrupa’nın en tehlikeli havaalanı olarak nitelenen Cebelitarık havaalanının bir diğer özelliği ise pistinin bir karayolu ile kesişiyor olması.

Courchevel Airport, France

Bu havaalanına iniş ve kalkış için pilotların özel bir eğitim almaları gerekiyor. Havaalanının 525 metrelik kısa bir pisti var ve pistin sonunda da dik bir rampa mevcut. Riski daha da arttıran yandan esen rüzgarlar ve oldukça sık görülen kar yağışı bu havaalanınına iniş ve kalkışları daha da tehlikeli yapıyor.

Ice Runway, Antarctica

Bu havaalanında asfalt bir pist yok. Tahmin edeceğiniz gibi uçaklar buzun üzerine iniş yapıyorlar. Pilotlar için sorun sadece ekstrem hava şartları ile baş etmek zorunda kalmak değil aynı zamanda uçağın ağırlığı ve tonajı da çok önemli. Aksi halde buz kırılabilir ya da uçak kara saplanabilir.

Queenstown Airport, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’da Lord of the Rings filminden de bilinen Remarkables denilen dağlık bölgenin hemen aşağısında, Wakatipu gölünün kıyısında bulunan bu havaalanı bölgenin topografik koşullarından dolayı en tehlikeli ve en çok dikkat gerektiren havaalanlarından bir diğeri. Hava şartlarının kötü oluşu, düşük görüş açısı, aşağı yönlü hava akımı, yapılması gereken manevralar işleri yeterince zorlaştırmıyormuş gibi, üstüne üstlük pist sadece uçaklar için değil, kuşlar için de popüler bir iniş noktası.

Haberi Beğendiniz mi ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
İzmir Dizi Fragman Tv En Güzel Aşk Sözleri , pdf e-kitap indir