İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünyanın En Ölümcül Hayvanları En Tehlikeli Hayvanlar !

Bazı hayvanlar insanlar tarafından evcilleştirilebilmiş olsa da yer yüzünde ölüm saçan irili ufaklı bir çok tehlikeli hayvan bulunmaktadır. Bunlardan bazıları çok küçük olmasına rağmen sahip oldukları zehir ve ölümcül kabiliyetleri ile gezegenin en büyük katilleri olarak nam salmaktadırlar. Bu videoda bu hayvanları izleyeceksiniz.

NE İZLEYECEKSİNİZ?

10- Bufalo, Afrika Mandası
9- Koni Salyangozu
8- Altın Kurbağa
7- Kutu Denizanası
6- Balon Balığı
5- Kara Mamba
4- Tuzlu Su Timsahları
3- Çeçe Sineği
2- Sivrisinek

10. Cape Buffalo

Sayıları 1 milyona ulaşan bu hayvanlar yoğunlukla Afrika’nın Sahra bölgesinde yaşamaktadırlar. Fakat kendileri ya da yavruları bir tehdit ile karşılaştıklarında Siyah Ölüm diye tabir edilen canavarlara dönüşebilirler.

9. Cone Snail

Koni kabuklu salyangoz ekvator civarında sıcak sularda yaşarlar. 10-15 santimetre büyüklüğündeki bu kabuklular mercan kayalıkları ve resiflerde yoğunlukla bulunur. Sahip oldukları conotoxin denilen zehir ile ısırdıklarında sizi dakikalar içinde felç edebilir ve öldürebilirler.

8. Golden Poison Dart Frog

Altın kurbağa Güney Amerika’da yaşayan parlak renkli bir kurbağa çeşididir. Bu kurbağa yağmur ormanlarında yaşar , sahip olduğu batracchotoxin denilen zehrin 2 miligramı 10 yetişkin insanı öldürebilecek kadar kuvvetlidir.Zehir derisi üzerindeki salgı bezleri tarafından salgılanıyor olması.

7. Box Jellyfish

Avustralya’nın kuzeyinde okyanusta yaşayan kutu deniz anası, dünyanın en zehirli deniz canlısıdır. Her biri 25 cm ye kadar uzayan 15 tane dokunaça sahip olan bu saydam canlı kalp ve sinir sistemini etkileyen bir zehire sahip. Panzehiri mevcut olsa da her yıl yüzlerce insan bu hayvan yüzünden ölüm riski ile karşı karşıya kalıyor.

6. Puffer Fish

Balon balığı genellikle Japonya, Filipinler ve Çin civarında olmak üzere tropikal denizlerde yaşar. Bu hayvanın derisinde, kaslarında, karaciğer ve böbreklerinde tetrodoxin denilen bir zehir vardır. Zehirlenme sonucu baş dönmesi, kusma, felç ve solunum zorluğu baş gösterir ve müdahale edilmezse ölümle sonuçlanabilir.

5. Black Mamba

Kara Mamba, kral kobra gibi ölümcüllüğünü zehrinden değil hızından almaktadır. 35 cm lik boya sahip Afrika’nın doğu ve güney bölgelerinde kayalık alanlarda yaşayan bu yılan türü 20km/s lik hızı ile dünyanın en hızlı yılanıdır. Her ne kadar tehdit algılamadıkça saldırmasalar da bu yılan saldırdığında birden fazla ısırır ve tek ısırışı ile 10 insanı öldürebilecek kadar güçlü zehirini zerk eder.

4. Saltwater Crocodiles

Hindistan, Vietnam ve güney Asya’dan Avustralya’nın kuzeyine kadar olan bölgede yaşarlar. Her yıl yüzlerce insanın ölümünden sorumlu olan bu hayvanlar köpek balıklarından daha fazla can alıyorlar. Santimetre kareye 3700psi dan daha fazla basınç uygulayabilen ısırıkları T-Rex ile yarışıyor.

3. Tsetse Fly

Çeçe sineği 8 ila 17 mm büyüklüktedir. Kongo, Sudan, Angola gibi ülkelerde sıklıkla rastlanır. Kan emici bu sinekler sıcak öğle saatlerinde beslenir ve yaydıkları parazitler ile uyku hastalığı denilen,davranış değişikliği, uyku hali ve koordinasyon eksikliğine neden olan bir hastalığa sebep verir.Herhangi bir aşısı yoktur fakat korunma yolları olarak parlak giysiler giymemek, sprey kullanmak işe yaramaktadır.

2. Mosquitoes

Antarktika hariç dünyanın her yerinde yaşıyorlar. Taşıdıkları patojenler nedeniyle sıtma, fil hastalığı, sarı humma, beyin iltihabı gibi hastalıklara sebep olabilmekte ve her yıl 725 bin insanın ölümüne yol açan Zika Virüsünün bulaşmasına yol açmaktadırlar. Dünya sağlık örgütüne göre insanların yüzde 50 si bu riskle karşı karşıya.

1. Humans

Aslında biz de düşünen birer hayvanız. Ve gezegenin en tehlikeli ölümcül canlısı bizleriz. İnsanoğlunun 10 bin yıllık serüveninde sadece savaşlar yüzünden sebep olduğu ölüm sayısının 150 milyon ile 1 milyar arası olduğu öngörülüyor. Sadece insanları değil, doğayı, diğer canlıları ve hayvanları da öldürüyoruz.

Haberi Beğendiniz mi ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid