• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Dikkat Bedeni Buna Zorlamayın Sigortalar Atabilir

Dikkat Bedeni Buna Zorlamayın Sigortalar Atabilir

Uzmanlar kişinin sinirli ve agresif olmasına neden olabileceği için bedenin uykuya zorlanmaması gerektiğine dikkat çekiyor.

Bazı insanlar, yorgun uyanmaktan, kendilerine yetecek kadar uyku alamamaktan ve kaliteli bir uykuya hasret olmaktan dert yanıyor.

Uzmanlar gece geç saatlere kadar uyanık olmanın bir sonraki gün erkenden uykuya geçmeyi zorlaştırdığını vurguluyor, bilhassa hafta sonu yaşanan bu durumun pazartesi sendromunu beraberinde getirdiğini ifade ediyor.

Aynı zamanda bedenin uykuya zorlanmasının sinirli hissedilmesine sebep olduğunu aktaran uzmanlar, uykuyu olumsuz etkilediği için sigara ve alkol tüketimini tavsiye etmiyor.

“UYKU KOVALADIKÇA KAÇAN BİR ŞEYDİR”

Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Metin, kaliteli uyku için şunları tavsiye etti: “Uyku, kovaladıkça kaçan bir şeydir. Yani uyumak için ne kadar gayret edilse de uyku kişiden o kadar uzaklaşır. Uykunun kendiliğinden gelmesi gerekiyor. Uyku problemi yaşayan hastaların bir diğer yanlış davranışının da yatağa yattıktan sonra uykularının kendi istedikleri saatte gelmesini beklemeleri olduğunu söyleyebiliriz. Uyuyuncaya kadar bedenlerini yatakta kalmaya zorluyorlar. Beden uykulu hissedince yatağa gidilmeli. Çünkü bedeni uykuya zorlayınca uyku hali kaçıyor ve kişi kendini daha yorgun, sinirli ve gergin hissedebiliyor. Normalde bir birey yatağa yattığında yarım saat içinde uykuya dalabilir. Kişi eğer uyuyamıyorsa yataktan çıkması ve başka bir işle meşgul olması gerekiyor. Biraz dikkati dağıttıktan sonra tekrar yatağa dönülebilir. Yatakta uyunamadığı zaman telefona, tablete bakmak ya da yatakta televizyon izlemek uyku sağlığı için doğru değil. Mümkünse bunlar başka odada yapılmalı. Çünkü bu faaliyetler uykunun kaçmasında fazlasıyla etkili oluyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM