• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Covid-19 Şimdi de Kanseri Taklit Etti

Covid-19 Şimdi de Kanseri Taklit Etti

Dünya tıp literatüründe ilk defa gözlenen olayda korona virüsünün akciğer kanserini taklit ettiği ortaya çıktı.

Akciğer kanseri teşhisi konulan N.T.’ye yapılan covid-19 testi pozitif çıkınca hastaya 14 gün karantina süresini tamamlayıp ondan sonra gelmesi söylendi.

Aynı zamanda akciğer kanseri tanısı konulan hastaya ameliyat öncesi yapılan tetkikler neticesinde korona virüsünün akciğer kanserini taklit ettiği ortaya çıktı.

Kahramanmaraşlı olan N.T., 14 gün sonra yeniden hastaneye gittiğinde covid-19 testi negatif çıktı ve akciğer kanseri bulgularının da kaybolduğunu öğrendi.

Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi (KSÜ) Göğüs Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Fatoş Kozanlı, korona virüsün akciğer kanserini taklit ettiğini ve bunun dünya tıp literatüründe bir ilk olduğunu söyledi.

“KORONA VİRÜSTE BUNA BENZER BİR TUTULUM RASTLAMADIK”

Dr. Fatoş Kozanlı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Hasta 14 gün sonra bize tekrar başvurdu. Tekrar Covid-19 PCR testi aldık hastadan negatifleştiğini gördük. Hastayı ameliyat etmeye harar verdik. Son bir radyolojik görüntü daha görmek istedik. Bir akciğer tomografisi çektirdik ve lezyonun nerdeyse tamamen ortadan kalktığını gördük. Şimdi bu durumda bu olgu akciğer kanseri olamaz. Çünkü akciğer kanseri olmuş olsa idi, antiviral tedavi ya da antibiyotik ne verirseniz verin tümör ortadan kalmazdı. Hastamızda tümörün neredeyse tamamen ortadan kalktığını, küçücük bir kistik yapıya dönüştüğünü gördük.

“KORONA VİRÜSTE BUNA BENZER BİR TUTULUM RASTLAMADIK”

Korona virüste buna benzer bir tutulum rastlamadık. Son 2 yıldır yatırdığımız hastalardan olan deneyimlerimizden, dünya literatüründe bahsedilen deneyimlerden Covid-19’un tipik akciğer tutulumları vardır. Biz yeniden literatür bilgilerimizi tazelemek istedik. Dünyada böyle vakalar paylaşılmış mı diye. Nadir rastlanan vakalar arasında da halo, ters halo gibi bulgulardan bahsedilmiş. Ama bizim hastamız radyolojik olarak nerdeyse tamamen akciğer kanserini işaret edecek tarzda radyolojik bulgulara sahipti. Ve bu açıdan hastamız dünya literatüründe nadir rastlanır, hastalıklar gurubuna girmiş ve yer almış oldu.

Covid-19 akciğer tutulumunun akciğer kanserini taklit etmiş olduğunu görmüş olduk ve bu hastada bunu söyleyebiliriz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM