• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bu Varyant Bilim Adamlarını da Korkutuyor

Bu Varyant Bilim Adamlarını da Korkutuyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tüm dünyadaki Covid-19 incelemelerinde tehlike potansiyeli yüksek olan varyant virüsleri raporluyor, bu varyantlar kaygı uyandıran varyantlar olarak tanımlanıyor.

Şu ana kadar alfa, beta, gama ve delta varyantları kaygı uyandıran varyantlar olarak tanımlandı.

Dünya Sağlık Örgütü son olarak Güney Afrika kökenli Omicron varyantını raporladı. Güney Afrika ülkelerinde Covid-19 olgularının artması ve vaka bazında aşılı bireylerde de hastalığın yoğun görülmesi nedeniyle bu varyant üzerinde çalışmalar yoğunlaştı.

DSÖ ve aşı üretici firmalar hastalık seyri ve aşıların Omicron(nu) varyantı üzerine etkinliği konusunda çalışıyor.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Servet Öztürk, Omicron varyantı ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

DSÖ verilerine göre Omicron (Nu) varyantı ile ilgili veriler şu şekilde özetlenebilir:

Nu varyantı ile ilgili ilk bulgular; mevcut aşıların ya da geçirilmiş enfeksiyonların sağladığı bağışıklığın en azından ağır hastalık ve ölüme karşı koruyuculuğu sürdüreceğini düşündürmektedir.

Bulaşabilirlik: Omicron’un Delta dahil diğer varyantlara kıyasla daha bulaşıcı olup olmadığı net değil.

Hastalığın şiddeti: Omicron ile enfeksiyonun, Delta dahil diğer varyantlarla enfeksiyonlara kıyasla daha şiddetli hastalığa neden olup olmadığı araştırılıyor.

Aşıların etkinliği: DSÖ, bu varyantın aşılar dahil mevcut karşı önlemlerimiz üzerindeki potansiyel etkisini araştırmaktadır.

Mevcut testlerin etkinliği: Yaygın olarak kullanılan PCR testleri, diğer varyantlarda da gördüğümüz gibi, Omicron enfeksiyonu da dahil olmak üzere enfeksiyonu tespit etmeye devam ediyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM