• DOLAR
  $4.728,3000
 • EURO
  $1,0271
 • ALTIN
  $59.118,6200
 • BIST
  $216,7000
Bu Siber Uyduruk Efsanelere İnanmayı Bırakın Artık

Bu Siber Uyduruk Efsanelere İnanmayı Bırakın Artık

Dijital evrenin hızla gelişmesine paralel olarak sunduğu imkanların yanında güvenlik ihtiyaçları da artıyor.

Siber tehlike ve tehditlere karşı yanlış bilinen savunma teknikleri nedeniyle güvenlik kontrolleri yeterince uygulanmıyor.

İşte özellikle KOBİ’lerin siber güvenlik hakkında doğru bildiği 5 efsane:

Sunucu ve önemli bilgisayarlarda güvenlik önlemleri aldık, uç noktaları koruma altına almamıza ihtiyaç yok. Siber saldırganların en zayıf halkayı hedef alarak sisteme girdikten sonra, ağ içerisindeki tüm cihazlara ve tüm verilere erişebileceklerini unutmamak gerekiyor.

Bir kere siber saldırıya uğradık, bize bir daha bulaşmazlar. Hedefli siber saldırılar dışında, çoğu saldırının binlerce farklı hedefe rastgele bir şekilde yapıldığı unutulmamalı.

Firewall ürünüm var, uç nokta güvenliğe ihtiyacım yok. Tek başına bir firewall ürünü, güvenlik önlemi almak için yeterli değildir. Hatta Covid-19 pandemisi sürecinden sonra tüm çalışanların hibrit çalışma düzenine geçtiğini düşünecek olursak, uç noktalarda antivirüs yazılımına ihtiyaç yok demek şirketi saldırılara açık hale getirir.

Bizim zaten storage ya da NAS yedekleme çözümümüz var, farklı bir platformda veri yedeklerini tutmayabilirim. Siber saldırılar dışında, yangın, sel, deprem gibi doğal afetleri de göz önünde bulundurarak mutlaka veri yedeklerinin düzenli tutulması gerekiyor.

Yedeklerimi alıyorum, düzenli kontrol etmeme gerek yok. Birçok kurumda veri yedekleri düzenli olarak kontrol edilmiyor. Çoğu şirket sahibi bu konuda felaket anında büyük bir hüsran yaşayabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM