#beraberbaşaracağız
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun !

 • DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71
Bu Çipi Kullanarak Zekanızı 5 Kat Arttırabilirsiniz !

Bu Çipi Kullanarak Zekanızı 5 Kat Arttırabilirsiniz !

Tekniyum terimi teknoloji yazarı Kevin Kelly’nin ortaya attığı bir kavramdır. teknoloji ve yaşam arasında bir analojiden doğmuştur. Tekniyum artık dünyamızda doğa gibi büyük bir güçtür ve tekniyuma olan tepki, doğaya olan tepkiye benzer. teknolojinin canlı bir meta organizmaya dönüşmesi tekniyum olarak açıklanmıştır.Her gün yeni teknolojik türler doğuyor, yetişilemeyecek bir hızla gelişiyor ve her yeni teknoloji diğer yeni teknolojileri oluşturmakta bir araç haline geliyor.

Bilgisayarın icadı, akıllı telefonlardan uzay gemilerine ve robotik operatörlere kadar uzanan yeni araçlar geliştirmemizi sağladı. Zihinlerimizin alabileceğinden çok daha hızlı bir yenilik patlamasına şahit oluyoruz. Teknolojinin bizlere olan faydaları saymakla bitmez belki ama haddinden fazla kullanıyoruz.. Otobüs duraklarında birbirleriyle konuşmayan insanlara bir bakın kafalarını telefonlara gömmüşler.

İçimizde sonsuza dek yaşayacak kolesterol yiyici nanobot’ları kanımıza enjekte etmeye başladık, kendi zihinlerimizin hükmettiği sentetik uzuvlar geliştiriyoruz, genlerimizi degiştirmek için CRISPR gibi genetik yazılım araçları kullanıyoruz ve kelimenin tam anlamıyla kendimizin daha gelişmiş türevlerini tasarlıyoruz. insanlar başka bir şeye doğru değişim geçiriyor. Biyolojiyle teknolojinin birleşiminden türemiş hibrit bir tür oluyoruz.

Bugün bedenlerimizin dışında var olan akıllı telefon, işitme cihazı, okuma gözlüğü, ilaç; gibi araçlar elli yıl içinde bedenlerimizin içine aktarılacak ve artık kendimizi Homo Sapiens yani insan kabul edemeyeceğimiz bir noktaya geleceğiz. Yeni teknolojinin amacı kullanan kişinin bir network ağının tüm gücüne tek bir düşünce ile erişmesine izin verebilecek bir beyin implantı geliştirmek.

Bu implantın önümüzde ki 5 sene içerisin de pazara girmesi hedefleniyor. Çip, Northwestern Üniversitesi merkezli bir nörobilimci ve işletme profesörü olan Dr. Moran Cerl’in, Silikon Vadisi’nde isimini vermeyi reddettiği ekip üyeleriyle beraber uzun yıllardır yaptıkları çalışmaların bir sonucu olarak orrtaya çıktı. Yapılan ilk tanıtım da Implantın, bir kişinin olabilecek tüm soruların cevaplarına erişmesini sağlayacak bir internet bağlantısı üzerinden çalışacağı açıklandı.

Aslına bakarsanız, insan beynini internete bağlayan bu tür süper implanları yapmaya çalışan tek isim Cerl’de değil. Facebook’un mühendisleri “beyin hesaplama ara yüzü” olarak adlandırılan özel bir yapay zeka konusunda uzun süredir çalışmalar yürütüyor ve tartışmalı Tesla firmasının CEO’su Elon Musk, körlüğü için bir tedavi sağlamayı amaçlayan Neuralink firmasında da benzer bir sistem için bir kaç milyar dolar kaynak sağladı.

Haberi Beğendiniz mi ?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır