#beraberbaşaracağız
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun !

 • DOLAR
  6,8082
  %-0,18
 • EURO
  7,5798
  %0,18
 • ALTIN
  380,27
  %0,28
 • BIST
  8,4994
  %0,85
Bağırsak Problemi Yaşadığınızı Gösteren 6 işaret !

Bağırsak Problemi Yaşadığınızı Gösteren 6 işaret !

Bağırsak, karnın üst kısmında mide ile rektum arasında bulunan viseral bir organdır; sindirim sisteminin bir parçasını oluşturur ve iki bölüme ayrılır. Bugünkü makalede bağırsak problemi yaşadığınızı gösteren işaretlere göz atacağız.

Bağırsak, kalın ve ince bağırsak olmak üzere iki kısımdan oluşur. Aynı organı oluşturup benzer işlevleri yerine getirmelerine rağmen, her birininki kendine özgüdür.

Bu organın amacı gıdaların işlenmesini sağlamaktır. Bu işlemin büyük bir bölümü küçük bağırsakta gerçekleşir. Besinler epitel hücreler tarafından emilir ve bunun sonucunda vücudun diğer bölümlerine taşınmasını sağlamak için kana karışır.

Bu süreç kalın bağırsakta biter. Vücuttan daha sonra atılacak dışkı maddesini oluşturmak için, mineral tuzları ve su kalın bağırsak tarafından emilir.

Oldukça önemli ve hassas bir organ olan bağırsak

Bağırsak problemi yaşayan insan sayısı tahmin edebileceğinizden daha çoktur ve genellikle sindirim problemleri ile ilişkilidir. Bunu tespit etmenin en kolay yolu, ağrının nerede olduğunu belirlemektir.

Karın ya da mide ağrısı ve şişkinlik başlıca belirtilerdir. Bununla birlikte, hastalık ya da bağırsak problemleriyle ilişkili daha az yaygın belirtiler de bulunmaktadır. Bugünkü yazımızda, bu belirtilerden bazılarına değineceğiz.

Bağırsak problemi yaşadığınızı gösteren işaretler

Şeker isteği

Bağırsakta bulunan bakteriler genellikle dengesiz hale gelebilir ve tatlı ya da şekerli yiyecekler yemeye bağlı sorunlara neden olabilir. Buradaki sorun, başlangıçta bu tür yiyecekleri tüketme istediğiniz zamanla şiddetlenir. Çok fazla şeker, obezite gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Psikolojik sorunlar

Pek çok insan bağırsağın bağlantılı olmak için beyne çok uzak olduğunu düşünebilir; ancak aralarındaki ilişki oldukça yakındır. Bu nedenle, depresyon, stres ve anksiyete gibi psikolojik sorunlar bir bağırsak problemi yaşadığınız anlamına geliyor olabilir.

Serotonin bizim iyi, sakin ve mutlu hissetmemizi sağlayan bir nörotransmiterdir ve çoğunlukla bağırsakta oluşur. Bu nedenle, ruh haliniz vücudunuzun nasıl hissettiğine dair bir işaret olabilir.

Aşırı glikoz

Diyabet gibi hastalıklara zemin hazırlayan, aynı zamanda yüksek kan şekeri olarak da bilinen aşırı glukoz, bağırsak problemleriyle ilişkili başlıca durumlardan biridir. Ayrıca, metabolik süreçler kesintiye uğrayabilir ve enerji dönüşüm döngüsü etkilenebilir.

Cilt sorunları

Cilt sorunlarının pek çok farklı sebebi olabilir; UV ışınları, kimyasal ürünler, ısı, soğuk, hormonal dengesizlik vb. Bununla birlikte, bu sorunlar bağırsak işleviyle de ilgili olabilir.

Akne ya da egzama gibi sorunlar yaşıyorsanız, bu durum bağırsak probleminin bir belirtisi olabilir. Akne, cilt üzerinde yaşayan bakterilerdeki değişikliklerden kaynaklanır ve bu bakteriler cildin kabarmasına ve kızarmasına neden olur.

Sindirimde dengesizlik

Sindirimle ilgili problemler, muhtemelen bağırsaklarınızda bir şeylerin doğru olmadığının ilk işaretidir. Ancak bu, sindirim sisteminin herhangi bir kısmı ile ilgili bir sorundan kaynaklanıyor olabilir.
Bağırsakla alakalı olduğu sürece, bu ihtimal göz ardı edilmemelidir. Bu sorunlar, organı koruyan bakterilerin değişmesi sonucu gaz sıkışması, karın şişmesi veya ishal ile başlayabilir.
Bağırsak florasındaki dengesizlik, besinlerin düzgün bir şekilde emilmesini engelleyen zararlı maddelerin birikmesinden kaynaklanabilir.

Ağız kokusu

Sindirim problemlerine bağlı olarak, mide işlevi bağırsaklardaki bakteriyel dengesizlik nedeniyle değişebilir. Gazlar yükselmeye başlar, mideye ulaşarak gastrite ve ağız kokusu gibi kötü kokuya sebep olur.

Haberi Beğendiniz mi ?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın