#beraberbaşaracağız
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun !

 • DOLAR
  6,7319
  %-1,14
 • EURO
  7,4000
  %-0,33
 • ALTIN
  370,64
  %-2,07
 • BIST
  8,3211
  %0,18
Ayyaş Adamın Ağlatan ibretlik Hikayesi Bosnalı Mestan !

Ayyaş Adamın Ağlatan ibretlik Hikayesi Bosnalı Mestan !

Sarhoşluktan dolayı hiç ayık gezmeyen ve tüm köylünün yüz çevirdiği Mestan’ın rüyasına bir gün Peygamberimiz (sav) girer ve her şey bu rüya ile birlikte başlar… Gözyaşlarınızı tutamayacağınız bu video ve Sahoş ayyaş Mestan’ın ibretlik hikayesi sizlerle..

Mestan Bosnalı ayyaş bir genç Müslüman. Yıl 1999. Herkesin illallah dediği, görünce yolunu değiştirdiği belalı biri.Bir gece rüyasında Rasul ü Kibriya Efendimizi görür. Peygamber yakasından tutup iyice sarsar. “Yeter bu hali bırak ve çabuk bana gel” der. Mestan muhtarın kapısını çalar, gördüğü rüyayı heyecanla anlatır . “Muhtar sen bu köyün emirisin, beni Peygambere götür” der. Muhtar içki için para istiyor diye bir miktar para verip başından gönderir. Mestan köyü kapı kapı dolaşıp rüyasını anlatır. Herkes muhtar gibi biraz para verip başından savar.Mestan tekrar muhtara gelip işte para beni Medine’ye peygamberime götür muhtar deyip tehdide başlar. ”Vallahi evlerinizi yakar ahırlarınızı, harmanlarınızı dağıtırım, beni rasulullaha(s.a.v) götür. O(s.a.v) beni çağrdı bekliyor.” diye inler.

Muhtar çaresiz üç beş hayvanını satıp Mestan’la beraber hacca yazılır. Otöbüsle yolculuk başlar.Günler sonra Medine’ye otelin önüne otöbüsleri yaklaşır.Mestan otöbüsten iner inmez birine peygamberi sorar.Sorduğu kişi eliyle mescidi tarif eder etmez Mestan koşmaya başlar.Muhtar “Dur nereye gidiyorsun, valizleri odamıza yerleştirelim.” Dese de; Mestan “Valizlerde, otelde senin olsun, ben rasulullaha(s.a.v) gidiyorum.” deyip koşmaya devam eder.Muhtar çaresiz arkada Mestan önde Mescidi Nebevinin avlusuna varırlar.Mestan heyecanla “Ben geldim Ya Rasulallah(s.a.v). Sen çağırdın ben geldim.Bir yolunu bulup geldim.” Der. Hem ağlar, hem aynı sözleri tekrar eder.Hac mevsimdir, mescid son derce kalabalıktır.Mestan o kalabalıkta nasıl Ravzayı Mutahharaya ulaşır kimse bir şey anlamaz. Mestan, rasulullahın huzurunda gözlaşları sel olup inler “Tevbe ettim geldim Ya Rasulallah. Beni çok mu sevdin, davet ettin?” diyerek yere çöker. O zamanlar mescidi nebevi gece on ikide kapanıp, sabah teheccüt vaktinde açılıyor olmasına rağmen Mestan Ravzada kalır.Tam üç gün üç gece sadece zemzem içip ibadet eder.Sonunda mescidin görevlileri onu çıkarma emri alır.Bir şeyler yiyip tekrar gelirsin diye iknaya çalışırlar.Ama nafile Mestan direnir, beni ayırmayın Rasulümden, ben O’nun(s.a.v) misafiriyim, dese de karga tulumba Mestan’ı çıkarırlar.Mestan çıkarken “Beni senden ayırıyorlar , gönderme ya Rasullah(s.a.v)” der ve can verir. Mestan!ı dışarıda mermere yatırıp hayata döndürmeye çalışsalar da çabalar boşadır.Aşk kahramanının ruhu Ravzadan ayrılmamış ceset güler vaziyette adeta “aşk destanı böyle yazılır” mesajı vermektedir…

Evet değerli dostlar Peygamber böyle sevilir, emrine böyle uyulur, yoluna böyle baş koyulursa ona aşk derler ve o aşıklar Mestan olur.Mestan olanın son nefesi bir destan olur!..

Ve geçen hafta bir gün 9.sınıf ta okuyan hafız öğrencim yanıma geldi.Hocam ben umreye gitmek istiyorum.Yarı parayı biriktirdim. Bana yardımcı olur musun? Baktım siması Kuran aynası, nefesi Medine kokan bir Peygamber gülü.Tamam dedik ve Cuma sohbetimi dinleyen bir kardeşim “Ben göndereyim.” deyip destek oldu.Şimdi bizim Mestan Medine yolcusu inşallah.Rabbim bu milletin çocuklarını, gençlerini Rasulünün(s.a.v) izinden ayırmasın.

Dua edelim, Kudüs, Mekke ve Medine gerçek hürriyetine kavuşsun.Ümmeti Muhammed aşkla yaşayacağı imanla yeniden eski izzetine kavuşsun.Allah’ım bizi aşkınla ve habibinin aşkıyla mestan eyle…!

Haberi Beğendiniz mi ?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın