• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Asıl Sorun Koronayı Atlattıktan Sonra Neler Oluyor

Asıl Sorun Koronayı Atlattıktan Sonra Neler Oluyor

Covid-19 hastalığı, ilk iyileşmeden sonraki haftalardan aylara kadar olan süre zarfında Uzamış/Uzun Covid olarak adlandırılan sekel ve diğer tıbbi sorunları içerebiliyor.

Medicana Avcılar Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. Ali İhsan Çarkanat covid19 hastalığı sonrasında olabilecek hastalar hakkında bilgi verdi.

“Covid-19 hastalığından kurtulduktan sonra temel sağlık çizgisine tam olarak dönülememesi ve kalıcı belirtiler, bulgular veya anormal klinik farklılıklar potansiyel olarak hastalığın uzun vadeli etkilerinin olabileceğini düşündürür.” diyen Dr. Ali İhsan Çarkanat, şöyle devam etti: “Şöyle sınıflandırabiliriz;
Kardiyovasküler: miyokardit, perikardit
Solunum: akciğer fonksiyon anormallikleri
Böbrek: akut böbrek hasarı
Dermatolojik: döküntü, saç dökülmesi
Nörolojik: Baş ağrısı, dikkat bozukluğu, koku ve tat almada bozukluk, uyku bozukluğu, hafıza sorunları
Psikiyatrik: depresyon, anksiyete, ruh halindeki değişiklikler sayılabilir.

HASTALIĞIN UZUN VADELİ ETKİLERİ

Covid-19 enfeksiyonunun en yaygın 5 uzun vadeli etkisi ise şunlardır: Yorgunluk (%58) (kadınlarda daha yaygın) , baş ağrısı (%44), dikkat bozukluğu (%27), saç dökülmesi (%25), nefes darlığı (%24) Bu tür değişiklikler çoğunlukla şiddetli ve kritik Covid-19 hastalığından kurtulan kişilerde bildirilse de hastaneye yatma gereksinimi olmayan hafif enfeksiyonlu bireylerde de uzun vadeli etkiler olarak meydana gelmiştir.”

COVİD-19 NEDEN UZUN SÜRELİ ETKİLERE SAHİPTİR?

Dr. Ali İhsan Çarkanat, hastalığın uzun süreli etkilere sahip olması hakkında şunları söyledi: “Bazı hastaların COVID-19’dan sonra uzun süreli belirtiler yaşamasının nedeni belirsizdir. Bu, genetik yatkınlık, hastanın yaşı, enfeksiyonun dozu ve yolu, anti-enflamatuar hücrelerin girişi ve proteinler, eşzamanlı enfeksiyonların varlığı, çapraz reaktif maddelere geçmişte maruz kalma dahil viral enfeksiyonun sonucunu etkileyen konakçı kontrollü faktörlerle kısmen açıklanabilir. Dolayısıyla Covid-19 hastalığını atlatan kişilerin belirtilen şikayetlerin olması ve devam etmesi durumunda sağlık merkezlerine gecikmeden gidilip şikâyetleri doğrultusunda ilgili branşlarda muayene edilmeleri son derece önemlidir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM