#beraberbaşaracağız
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun !

 • DOLAR
  6,8629
 • EURO
  7,7709
 • ALTIN
  393,73
 • BIST
  1,1309
Af yasası Meclis’te görüşüldü mü? Ne zaman yürürlüğe giriyor? 2019 Ceza indirimi kimleri kapsayacak ?

Af yasası Meclis’te görüşüldü mü? Ne zaman yürürlüğe giriyor? 2019 Ceza indirimi kimleri kapsayacak ?

Gündemin merak edilen konularından birisi olan af yasası hakkında son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Başkan Erdoğan, geçtiğimiz aylar içerisinde ceza infaz yasası olarak da adlandırılan konu hakkında önemli açıklamalarda bulunmuş ve ilgili düzenlemenin Meclis’e geleceği duyurmuştu. Bu açıklamanın hemen akabinde, af bekleyen yüz binlerce mahkum ve aileleri, konuya yönelik araştırmalarını arttırdı. Bu doğrultuda da , ‘2019 Genel af yasası ve ceza indirimi Meclis’te görüşüldü mü, ne zaman yürürlüğe girecek?’ sorusu arama motorlarında yanıtı en çok merak edilenler arasında öne çıkıyor. Bilindiği üzere, yeni af yasası neticesinde, ceza infaz süreleri düşerken açık cezaevlerine geçişler daha kısa sürede içerisinde gerçekleştirilecek. Peki, af yasası çıktı mı ve kimleri kapsayacak? İşte, 9 Temmuz 2019 bugün son dakika bilgileri…

Af yasası son dakika haberleri, cezaevlerinde bulunan mahkumların ve ailelerinin en yakından takip ettiği konu olarak öne çıkıyor. Bilindiği üzere, gündemin ve TBMM’nin önemli konularından bir tanesi olarak öne çıkan ceza infaz yasa teklifi hakkında Başkan Erdoğan’dan geçtiğimiz aylar içerisinde önemli açıklamalar yapılmıştı. Konu ile ilgili çalışmaların Adalet Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü belirten Erdoğan, son durum detaylarını kamuoyuna aktarmıştı. Bu açıklamanın hemen akabinde ise, ‘2019 Yeni af yasası nasıl olacak ve Meclis’te ne zaman görüşülecek?’ sorusu yanıtı en çok merak edilenler arasında dikkat çekiyor. Öte yandan, İçişleri Bakanlığı’ndan da ceza indirimi kapsamında, süreci ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı.

2019 AF YASASI ÇIKTI MI? CEZA İNDİRİMİ NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?
Yeni af yasası kapsamında infaz sürelerinin düşürülmesi beklenirken, cezaevinde kalma süresi de kısalacak. Kadın ve çocuklara karşı işlenen suçlarda ise ceza arttırımı olacak. Yapılan hazırlıkta FETÖ başta olmak üzere, terör suçlarına ilişkin ise herhangi bir indirim öngörülmüyor.

Haberimizin detaylarından, af yasası kapsamında son dakika gelişmelerine ulaşabilir, merak ettiğiniz bilgileri hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

BAŞKAN ERDOĞAN VE İÇİŞLERİ BAKANI TARAFINDAN KONUYLA İLGİLİ NELER SÖYLENMİŞTİ?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı bir televizyon programında af yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Af meselesiyle ilgili Adalet Bakanlığıyla beraber çalıştıklarını anlatan Soylu, şunları kaydetti:

ADALET BAKANLIĞI’MIZ BU ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce Af yasası ile ilgili soru üzerine “Adalet Bakanlığı’mız bu çalışmaları yürütüyor, netleştiği zaman zaten bunu kamuoyuyla paylaşacağız” demişti.

AF YASASI MECLİS’TE GÖRÜŞÜLDÜ MÜ?

Adalet Bakanlığı ve AK Parti’nin hukukçu milletvekillerinin hazırladığı, içinde ceza infaz sisteminde değişiklik hükümlerinin de yer aldığı yargı paketinin tatil öncesi Meclis’e sunulması bekleniyor. Teklifin kanunlaşması durumunda, son yapılan hesaplamalara göre cezaevlerindeki 80 binin üzerinde tutuklu ve hükümlünün serbest kalacağı belirtiliyor.

İşte, getirilmesi beklenen değişiklikler;

İNFAZ SÜRELERİ DÜŞECEK: Ceza infaz süreleri düşürülecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Adli suçlarda yüzde 66 olan bu sürenin yüzde 50’ye doğru çekilmesi üzerinde duruluyor. Bu düzenleme ile aynı zamanda 2004 öncesine dönülecek. 2004 yılında çıkartılan Ceza İnfaz Kanununa göre cezaevinde kalma süresi yüzde 66’a yükseltilmişti.

Haberi Beğendiniz mi ?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Belgesel Seyret