#beraberbaşaracağız
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun !

 • DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71
2019 Oruç tutamayan ne kadar fidye verecek ?

2019 Oruç tutamayan ne kadar fidye verecek ?

Oruç tutmayan ne kadar para verecek ? Fidye nedir, fidye miktarı ne kadar ? sorularının yanıtları Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte herkes tarafından merak ediliyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş 2019 yılı fitre bedelinin 23 lira olduğunu duyurdu. Peki, fidye ne zaman verilir ? Fidye miktarı 2019 ne kadardır ? İşte fidye hakkında tüm merak edilenler…

Fidye; oruç ibadetinin yerine getirilememesi veya hac ibadetinin edası sırasında işlenen birtakım kusurların giderilmesi için ödenen maddi bedel olarak biliniyor. Bir kimseyi bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtarmak için ödenen bedele fidye deniyor. Dini bir terim olarak ise, oruç ibadetinin eda edilememesi sebebiyle veya hac ibadetinin edası sırasında işlenen birtakım kusurların giderilmesi için ödenen maddi bedel olarak biliniyor. Peki bu yıl fidye miktarı ne kadar? Fidye ne zaman verilir? Fidye hakkında merak edilenlerin tümü haberimizin içerisinde yer alıyor.

ORUÇ TUTMAYAN NE KADAR PARA VERECEK?

Fitre Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından bir kişinin asgari geçim tutarı üzerinden belirleniyor. Bu yıl için belirlenen 23 lira, fitre için asgari miktar olarak belirlendi. Yani bunun altında bir fitre verilemiyor, üst sınır ise bulunmuyor

FİDYE NEDİR?

Kur’an-ı Kerim’de, “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir yoksul doyumu fidye öder.” (Bakara, 2/184) buyrulmaktadır. Buna göre ihtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan kimse, daha sonra bu oruçları kaza etme imkânı bulamazsa, her gününe karşılık bir fidye öder (Serahsî, el-Mebsût, III, 100; İbn Kudâme, el-Muğnî, IV, 395-397).

Öte yandan Şâfiîlere göre Ramazan ayının kaza borcu herhangi bir mazeret olmaksızın yerine getirilmeden, öteki Ramazan gelecek olursa, kaza borcuna ilaveten bir de fidye ödeme yükümlülüğü ortaya çıkar. (Nevevî, el-Mecmû’, VI, 364; Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, I, 645).

Şâfiî mezhebinde fidye ödeme yükümlüğünün ortaya çıktığı bir diğer mesele de gebe ve emzikli kadınlarla ilgilidir. Emzirme ve hamilelik sebebiyle çocuğunun sağlığı hakkında endişe duyan annelerin, oruç tutamadıkları günleri hem kaza etmeleri hem de fidye vermeleri gerekir. Fakat çocuk hakkında değil de kendileri hakkında endişe ederlerse o zaman sadece kaza gerekir. (Nevevî, el-Mecmû’, VI, 267).

FİDYE MİKTARI NE KADAR?

Bir fidye, bir kişiyi bir gün doyuracak yiyecek miktarı veya bunun ücretidir. Bu da “sadaka-i fıtır” ile aynı miktarı ifade eder. Bu, fidyenin asgari ölçüsüdür. İmkânı olanların daha fazla vermesi daha iyidir.

FİDYE NE ZAMAN VERİLİR?

Oruç fidyeleri, Ramazan ayının sonunda toptan verilebileceği gibi, Ramazan ayı içinde günlük olarak veya Ramazan ayı başında da verilebiliyor.

2019 Fidye Fiyatları !

2019 yılı için asgari ücretin 2020 lira olduğunu göz önünde bulundurursak 2020/30 = 67 lira ve küsuratlı bir rakam elde edilmektedir. Bunu da üçe bölersek 22 lira ve küsuratlı bir rakam elde edilecektir. Yani 2019 fidye miktarı üstteki küsurat hesaplaması sıkıntılı olacağı için 23 lira olarak belirlenmiş olacaktır.

Din İşleri Kurulu tarafından belirlenen 2019 fidye miktarı 23 Türk Lirası olarak ortaya çıkmıştır. Fakat Din İşleri Kurulu, Diyanet İşleri Başkanlığı bunun asgari miktar olduğunu her fırsatta dile getirmektedir, imkanı olanların imkanları dahilinde ihtiyaç sahiplerine günlük 50 Lira, 100 Lira gibi rakamları da verebileceklerini ve bunun da daha hayırlı olacağını belirtmektedirler.

Haberi Beğendiniz mi ?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın